OAZA, Centar za pomoć djeci

Tko smo mi

OAZA, Centar za pomoć djeci je crkvena djelatnost Evanđeoske Pentekostne crkve u Republici Hrvatskoj, koja pomaže zbrinjavanje djece u potrebi. Naš je prvenstveni cilj pomoći djeci da odrastaju u dobroj obiteljskoj sredini umjesto u institucijama ili vlastitim vrlo problematičnim obiteljima. Naše glavne aktivnosti su podrška udomiteljskim obiteljima i udomljenoj djeci, te promocija i poticanje udomiteljstva djece u Istri i u Hrvatskoj.

Do sada je pomognuto zbrinjavanje preko 200 djece, od kojih su neka mala djeca išla na usvojenje, neka su se vratila u vlastite obitelji kada su se popravile okolnosti u obitelji, neka su prebačena u drugu obitelj ili instituciju, a mnoga su odrasla i otišla u vlastiti život kao punoljetne osobe. Trenutno pomažemo daljnje zbrinjavanje 56 djece u 24 udomiteljske obitelji iz Vodnjana, Umaga, Kastva, Požege, Slavonskog Broda, Zagreba, Zaprešića, Velike Gorice, Daruvara, Murskog Središća, Lopatinca, Velike Bune, Borova, Klisa, Šibenika i Splita.

Naša pomoć udomiteljima sastaji se u tome da im dajemo podršku, te materijalnu pomoć u odjeći, obući, opremi. Našim udomiteljima dajemo redovnu tro-mjesečnu financijsku naknadu za rad sa djecom, te dajemo financijsku pomoć za osiguranje vozila. Na taj način im pomažemo da se oni lakše posvete djeci i pruže im sve što je toj djeci potrebno za rast i dobar razvoj. Isprva smo pomagali samo udomiteljima u Istri, ali budući da su potrebe velike, od 2014.g. smo počeli širiti našu djelatnost i prema drugim dijelovima Hrvatske.

Aktivnosti

Kako bi se što više razvijalo kvalitetno udomiteljstvo u Hrvatskoj OAZA provodi slijedeće aktivnosti:

  • organiziranje podrške i pomoći udomiteljima u njihovim potrebama i potrebama smještene djece
  • organiziranje slobodnog vremena djeci i mladima iz udomiteljstva
  • organiziranje susreta udomitelja na regionalnoj i nacionalnoj razini
  • sudjelovanje i pomoć u organizaciji konferencija o udomiteljstvu
  • promocija udomiteljstva i pomaganja djeci u potrebi u javnosti
  • promocija udomiteljstva i pomaganja djeci u potrebi po crkvama

Misija i vizija

Misija Centra za pomoć djeci OAZA

Djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi odrastaju u kvalitetnom obiteljskom okruženju a djeci u potrebi pružena je potrebna pomoć i podrška.

Vizija Centra za pomoć djeci OAZA

Centar za pomoć djeci je neprofitna vjerska organizacija koja kroz prikupljanje i raspodjelu humanitarne pomoći, suradnju s državnim i lokalnim tijelima i ustanovama, te organiziranjem susreta i podrške potiče zbrinjavanje djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi u kvalitetnom obiteljskom okruženju, i pomaže djeci u potrebi na području Istarske Županije i Hrvatske.

Počeci

U Rovinju je od 1993. godine započeo rad na pomaganju djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi i ostale djece u potrebi. Tijekom domovinskog rata je s radom započeo prihvatni centar "OAZA, Centar za prihvat djece" kao djelatnost Evanđeoske crkve u RH, a radi novih oblika djelatnosti kasnije mijenja ime u OAZA, Centar za pomoć djeci.

Kako prihvaćena djeca koja su bila smještena u prihvatnom centru ne bi bila premještena u dječji dom, "OAZA" je od 1996. godine pronašla prve četiri udomiteljske obitelji koje su u svojoj obitelji preuzele zbrinjavanje ove djece, te im na taj način pružila zamjenu za vlastitu obitelj. Od tada sve naše obitelji redovno dobivaju mjesečnu financijsku i materijalnu pomoć za djecu, osigurana je adaptacija i opremanje stambenih prostora i nabavka kombi vozila za obitelji, te je pružena pomoć i podrška u organizaciji rada s djecom. U svakoj obitelji je isprva zbrinjavano do 8 djece, dok je kasnije taj broj zbog zakonskih promjena pao na 3 do 7. Budući da je u Istri vrlo teško potaći nove osobe da se odluče za udomljavanje, te posljednjih godina broj udomitelja opada, i nadalje aktivno radimo na promociji udomiteljstva djece u Istri, a svoj rad smo proširili na druge dijelove Hrvatske.

Kako bi se zbog zakosnkih promjena izbjeglo izdvajanje djece iz jedne od obitelji u kojoj su bili 8 godina, u listopadu 2010.g. OAZA je organizirala osnivanje prvog Obiteljskog doma za djecu u Istri, gdje je bilo moguće zbrinuti do 10 djece. Kako bismo svoje dugogodišnje iskustvo u radu s udomiteljima i djecom prenijeli i drugima i pomogli da se u Hrvatskoj razvije kvalitetno udomiteljstvo, u suradnji sa drugim udomiteljskim udrugama iz Hrvatske, OAZA je jedan od osnivača mreže udomiteljskih udruga "Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece" koji zajedničkim aktivnostima promovira, potiče i razvija kvalitetne oblike obiteljskog smještaja djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi na području Istre i u RH.

Zakonske odredbe u Hrvatskoj formalno podržavaju deinstitucionalizaciju ili zadržavanje djece u biološkoj obitelji uz nadzor, ali organiziranje obiteljskih oblika skrbi za djecu, nema dovoljnu potporu nadležnih službi. Tako je velik dio djece smješten u institucijama, ili se još uvijek nalaze u svojim obiteljima gdje unatoč nadzoru nemaju adekvatnu roditeljsku skrb, a postojeće udomiteljske obitelji često žive i djeluju s teškoćama. Zbog toga OAZA je svih ovih godina svojeg postojanja prikupljala i raspodjeljivala materijalnu i financijsku pomoć udomiteljskim obiteljima, pomagala u njihovom radu, te pomagala i drugoj djeci u potrebi. Na regionlnoj i nacionalnoj razini aktivno je djelovala na promoviranju, poticanju i razvijanju kvalitetnog udomiteljstva djece, te kroz razne akcije i aktivnosti nastojala povećati broj djece u obiteljskom smještaju, i tako smanjiti njihov broj, odnosno skratiti njihov boravak u institucijama.

Dosadašnji rad

OAZA, Centar za pomoć djeci je crkvena djelatnost koja je organizirana kao skup vjernika protestantske baštine koji žele aktivno sudjelovati u pomoći djeci u potrebi, a nezbrinutoj djeci omogućiti da žive, odrastaju i razvijaju se u kvalitetnoj zamjenskoj obitelji. OAZA CENTAR ZA POMOĆ DJECI, sa sjedištem u Rovinju je osnovana u toku domovinskog rata kako bi zbog velikih ratnih potreba započela sa zbrinjavanjem i pomaganjem djeci u potrebi.

Od 1993. g. do sada OAZA je pronašla, renovirala i opremila 5 objekta za udomiteljske obitelji, te pomogla u zbrinjavanju više od 200, od kojih su neka mala djeca išla na usvojenje, neka su se vratila u vlastite obitelji kada su se popravile okolnosti u obitelji, neka su prebačena u drugu obitelj ili instituciju, a mnoga su odrasla i otišla u vlastiti život kao punoljetne osobe. Trenutno pomažemo daljnje zbrinjavanje 56 djece u 24 udomiteljske obitelji iz Vodnjana, Umaga, Kastva, Požege, Slavonskog Broda, Zagreba, Zaprešića, Velike Gorice, Daruvara, Murskog Središća, Lopatinca, Velike Bune, Borova, Klisa, Šibenika i Splita.

Rad s udomiteljskim obiteljima

Kako bi se djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi omogućilo odrastanje u obitelji, OAZA je tokom ovih godina razvila oblik pomaganja udomiteljskim obiteljima na način da:

  • daje redovnu tromjesečnu financijsku naknadu udomiteljima
  • prema potrebi i mogućnostima pomaže u adaptaciji prostora za zbrinjavanje djece
  • prema potrebi i mogućnostima pomaže u opremanju prostora za zbrinjavanje djece
  • pomaže udomiteljima plaćanjem osiguranja vozila
  • daje podršku i pomoć udomiteljima u svim pogledima
  • podržava djecu i mlade iz udomiteljstva
  • prikuplja humanitarnu pomoć u hrani, odjeći, obući i opremi

Podrška razvoju udomiteljstva u Istri

OAZA je dugo godina bila udružena u partnerstvu sa Udrugom udomitelja Istarske Županije (UUIŽ), te su one zajednički provodile aktivnosti vezane uz Udomiteljstvo djece u Istri, čime se nastojalo povećati broj djece u obiteljskom smještaju, te smanjiti i skratiti boravak djece u institucijama.

Prema prikupljenim podacima od Centara za socijalnu skrb u Istri je od 2008. do 2014. godine još uvijek bio veći broj djece smješten u institucije, ili u neku udomiteljsku obitelj izvan Istre. Kako je za djecu izuzetno važno odrastanje u obiteljskom okruženju, boravak u institucijama bi se trebao svesti na minimalno potrebno vrijeme, a bitno je i da djeca ostanu u svojem okruženju kako bi mogli imati kontakte sa svojim biološkim roditeljima, rodbinom i prijateljima.

U Istri je uglavnom zastupljeno srodničko udomiteljstvo, gdje su većina udomitelja bake i djedovi. Oni nisu izabrali da budu udomitelji, već su to silom prilika, i biti će sve dok je dijete pod njihovom skrbi. Iako su oni emotivno vrlo vezani za dijete, nisu u mogućnosti zbrinjavati drugu i novu djecu.

Nesrodničkih udomiteljskih obitelji u Istri je malo, a većina njih je djelovalo u okviru rada Udruga Nadomak sunca, Udruge udomitelja Istarske županije ili OAZA, te su to obitelji koje su se odlučile baviti udomiteljstvom duže vrijeme i prihvatiti veći broj djece. Kako prema Zakonu o udomiteljstvu broj djece u udomiteljskim obiteljima ne može biti veći od 3, a svi udomitelji s ovog područja već imaju popunjen broj, to znači da će nova djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi iz Istre, ukoliko nemaju nekog srodnika koji ih želi zbrinuti, vjerojatno biti na duži period smještena u instituciju, ili izvan Istre.

U međuvremenu su i udruga Nadomak sunca i Udruge udomitelja Istarske županije prestale raditi sa udomiteljskim obiteljima, te je OAZA trenutno jedina neprofitna organizacija koja podržava i promovira udomiteljstvo na ovom području.

Zbog toga OAZA radi na promociji, poticanju i razvijanju kvalitetnog udomiteljstva pokušavajući zainteresirati nove obitelji iz Istre da se odluče na udomljavanje djece.

Podrška razvoju kvalitetnog udomiteljstva u Hrvatskoj

Kako bi svoje dugogodišnje iskustvo u radu s udomiteljima i djecom prenijela i drugima i pomogla da se u Hrvatskoj razvije kvalitetno udomiteljstvo, 2006.g. OAZA u suradnji sa drugim udrugama postaje osnivač mreže udomiteljskih udruga "Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece". OAZA djeluje i sudjeluje u radu Foruma do 2018.g.

Za ovaj rad OAZA je prve 3 godine bila nositelj projekta financiranog od strane Nizozemskih fondacija i Nizozemskog Ministarstva Vanjskih poslova. Na ovom nivou OAZA je svake godine sudjelovala u organizaciji: konferencija za udomitelje, susreta udomiteljskih obitelji Hrvatske, treninga za udomiteljske udruge, susreta sa predstavnicima Ministarstva, okruglih stolova i sastanaka sa predstavnicima Centara za socijalnu skrb.

Od rujna 2014.g. zbog velikih potreba OAZA započinje s pomaganjem novih udomiteljskih obitelji iz Rijeke, Požege, Pakraca, Zagreba,Velike Gorice i Daruvara.

Planovi za daljnji rad

OAZA i nadalje podržava djelovanje udomiteljskih obitelji iz Istre, te zbog velikih potreba proširuje svoje djelovanje i započinje s pomaganjem udomiteljskih obitelji i udomljenoj djeci iz drugih dijelova Hrvatske (Vodnjan, Umag, Kastav, Požega, Slavonski Brod, Zagreb, Zaprešić, Velika Gorica, Daruvar, Mursko Središće, Lopatinec, Velika Buna, Borovo, Klis, Šibenik i Split).

OAZA će i nadalje u suradnji sa ostalim dionicima skrbi o djeci promovirati, poticati i razvijati kvalitetno udomiteljstvo na području Istre i Hrvatske. Nastaviti će provoditi aktivnosti za pomoć udomiteljima i djeci, organizirati regionalne susrete svih dionika skrbi o djeci, susrete udomitelja sa područja Istre i Hrvatske.